100% záruka kvality
Český výrobce matrací !!!
Infolinka a poradna: 773 125 007

JAK VYBRAT VHODNOU MATRACI

UPOZORNĚNÍ – níže uvedené rozdělení berte prosím jen jako návod, dle čeho je možné se při výběru matrace řídit. Vždy je ale nutné přihlédnout k Vašemu zdravotnímu stavu a preferencím, aby matrace pro Vás byla opravdu pohodlná a splňovala Vaše požadavky na zdravý spánek.

Při výběru matrace jsou důležité tyto 3 aspekty:

HMOTNOST

- každá matrace je vhodná pro jinou váhovou kategorii

VĚK 

Děti – potřebují při spánku pevnější oporu, vhodné jsou tedy matrace se střední tvrdostí bez zón

Mladí a lidé středního věku – vhodné jsou zónové matrace, které mají rozdílnou tuhost v jednotlivých částech matrací (např. v bedrech pevnější a v ramenou měkčí)

Starší lidé – vhodnější jsou měkčí a více elastické matrace

ZDRAVOTNÍ STAV

Při bolestech zad – vhodné jsou zdravotní matrace nebo s ortopedickými vlastnostmi

Při pocení a pocitech horkosti – důležité je vybírat z matrací, které mají skvělé odvětrávání a jsou velmi prodyšné

TYPY MATRACÍ:

LATEXOVÉ MATRACE

Řadíme je mezi měkčí matrace, většinou mají tuhost 1 – 2. Jsou komfortní, vysoce elastické, čímž se dobře přizpůsobují tvaru těla. Aby byl střed matrace tužší nejčastěji je prokládán kokosovými vlákny, studenou nebo polyuretanovou pěnou. Často mívají vyšší podíl přírodních materiálů, a tak nejsou vhodné do vlhčího prostředí kvůli prodyšnosti. To je i důvod, proč nejsou úplně vhodné pro osoby, které se více potí. Moc se nehodí na pevné desky, mnohem vhodnější jsou lamelové rošty.

PRUŽINOVÉ MATRACE

Jak už i název napovídá, jsou velice pružné, prodyšné a dobře se přizpůsobují tvaru těla. Vhodné jsou na pevné rošty.

Typy pružinových matrací

S klasickým pružinovým jádrem

      • pružiny jsou spojeny pérky, a tak se neuvolňují

S taštičkovými pružinami

    • každá jednotlivá pružina je uložena v textilním pouzdře a tak je zajištěno lepší rozložení hmotnosti

S mikrotaštičkovými pružinami

    • matrace je měkčí a obsahuje na svou rozlohu až tisíce pružin, kdy každá je uložena v textilním pouzdře, čímž je zajištěno skvělé rozložení hmotnosti

 

PĚNOVÉ MATRACE

Jejich hlavní výhodou je univerzálnost, jelikož se dají vyrobit z různých druhů pěn a v různých tvrdostech. I díky tomu jsou vhodné jak pro lamelové, tak pro laťkové rošty.

Rozdělení dle typu pěny

PUR pěna – matrace z PUR (polyuretanové) pěny jsou velice oblíbené, jelikož se vyrábí v různých tuhostech, vyznačují se vysokou elasticitou i dlouhou životností, kterou zajišťuje jádro z odolnější pěny. Jsou vhodné pro osoby s vyšší hmotností.

BIO pěna – obsahují extrakty z přírodních olejů, např. ze sóji, Aloe vera či ricinového oleje. Jsou elastické s odolností vůči plísním a mikrobům a často bývají ortopedické. Vhodné jsou na všechny rošty.

Studená pěna (HR pěna) – je často využívána do jádra sendvičových matrací, jelikož je velmi prodyšná a odvádí teplo díky větším pórům než má např. PUR pěna. Je vhodná i pro alergiky, jelikož právě její skvělá prodyšnost omezuje výskyt nejen roztočů. Vyznačuje se vyšší elasticitou, ortopedickými vlastnostmi i tvarovou stálostí.

Líná pěna (paměťová pěna) – pokud trpíte na bolesti zad, je tento materiál pro Vás ideální volbou, jelikož ideálně měkne v souladu s tělesným teplem, čímž se optimálně přizpůsobí křivkám Vašeho těla. Zároveň dochází k jeho stabilizaci, opoře a omezují se i otlačeniny.

SENDVIČOVÉ MATRACE

Jsou často tvořeny alespoň dvěma různými materiály, nejčastěji línou pěnou na povrchu a HR pěnou, která tvoří jádro. Kombinací materiálů se zvyšuje nejen komfort při spánku, ale životnost samotných matrací.

BIO MATRACE (ZELENÉ MATRACE)

Při výrobě těchto matrací jsou dodržovány ekologické standardy včetně použitých materiálů.

ZDRAVOTNÍ MATRACE

Jedná se o matrace, které disponují certifikátem o splněných požadavcích na zdravý spánek. Tedy, že jsou buď hypoalergenní nebo vhodné pro osoby upoutané dlouhodobě na lůžko.

ORTOPEDICKÉ MATRACE

Prochází testováním na správné rozložení váhy pro stabilní oporu páteři.

ANTIDEKUBITNÍ

Díky kvalitní HR pěně, která se dokáže optimálně přizpůsobit tvaru těla, zabraňují proleženinám, jelikož vytváří oporu jak páteři, tak svalům. Z těchto důvodů jsou vhodné pro osoby upoutané dlouhodobě na lůžko.

DĚTSKÉ MATRACE

Úplně nejvhodnější matrace pro naše nejmenší jsou ty tvrdší. Důvodem je to, že dětské tělo se vyvíjí a roste, potřebuje tvrdší oporu, aby byl tento vývoj správně podpořen.

MATRACE PRO SENIORY

U matrací pro seniory je dobré řídit se těmito aspekty, které by měla matrace splňovat:

  • čím vyšší matrace, tím lepší

  • vysoká prodyšnost

  • dobré rozložení hmotnosti pro snížení protitlaku na tělo

  • spíše měkčí

  • nejvhodnější je antidekubitní či z líné pěny

 

STUPNICE POCITOVÉ TVRDOSTI MATRACÍ

TVRDOST 1 - Velmi měkké matrace, které jsou vhodné pro osoby s nižší hmotností, seniory nebo pro osoby trpící bolestmi kloubů. Pro ostatní kategorie jsou vhodné jen na občasné spaní. Matrace tělu neodporují a tak zabraňují vzniku proleženin a svaly uvolňují. Váha osoby: do 60 kg

TVRDOST 2 - Matrace s touto tvrdostí jsou vysoce elastické, které se optimálně přizpůsobují tvaru těla a tak udrží páteř ve vhodné rovině, jelikož poskytují lepší oporu těla než měkčí matrace. Jejich výhodou je, že se vyrábí v mnoha variantách. Váha osoby: 50 – 80 kg

TVRDOST 3 - Matrace s touto tvrdostí jsou vhodné pro osoby, které upřednostňují spánek na tvrdším lůžku. Většinou se jedná o matrace sendvičové nebo pružinové, které poskytují páteři dostatečnou oporu. Váha osoby: 70 – 110 kg

TVRDOST 4 - Matrace s touto tvrdostí jsou ideální pro osoby s vyšší hmotností, popř. pro středně až vysoké muže. Nejčastěji se vyrábí z polyuretanové pěny, bývá často v kombinaci s kokosovým vláknem. Nejsou vhodné pro osoby s nízkou hmotností, jelikož by mohlo dojít k brnění končetin. Váha osoby: 90 – 130 kg

TVRDOST 5 - Matrace s touto tvrdostí jsou optimální pro osoby s vyšší hmotností. Váha osoby: +- 130 kg

DVOJÍ TVRDOST - Hlavní výhodou matrací s dvojí tvrdostí je, že každá strana má svou specifickou tvrdost a můžete tak lůžko volit dle toho, jak Vám to v aktuální chvíli vyhovuje.

U některých matrací se můžete setkat i se škálou 1-7, kdy opět platí: 1 = nejměkčí, 7= nejtvrdší.

ZÓNOVÁNÍ MATRACÍ

Vybrané druhy matrací jsou tvořeny několika pevnými zónami, které mají různou tvrdost s různou oporou. Ideální matrace by tak měla být přizpůsobena tomu, že tělo vyvíjí v celé délce matrace různý tlak a nezpůsobovat tak proleženiny v nejvíc zatěžovaných částech. Jednoduché pravidlo říká, že tím více zón matrace má, tím je kvalitnější.

Matrace mohou mít 3, 5 nebo max. 7 zón (matrace se 7 zónami poskytuje nejoptimálnější oporu celého těla):

3 ZÓNY – tvrdší v části největšího zatížení, tedy uprostřed a nejměkčí v oblasti ramen a kolen.

5 ZÓN – hlava a krk; ramena; boky a střední část těla; kolena a stehna; lýtka a chodidla.

7 ZÓN – hlava a krk; ramenní změkčení; pozvolný přechod; zpevnění pro boky a střední část těla; další přechod; kolena a stehna; lýtka a chodidla.

Zónové matrace NEJSOU VHODNÉ PRO DĚTI DO 150 CM, jelikož nekopírují optimálně tělo.

RADY A DOPORUČENÍ NA ZÁVĚR

  • každých 7 let nastává optimální doba na výměnu matrací

  • změkčení, proležení či deformace (nejčastěji v bederní oblasti) ukazuje na ztrátu kvality matrací

  • matrace větrejte, jelikož tím zabráníte množení plísní nebo mikroorganismů a pokud je to možné, tak i otáčejte každý měsíc vždy před ulehnutím